25-lat Krajowej Izby Gospodarczej

news-kig

„Doświadczenie zmienia perspektywę” to hasło uroczystości z okazji 25-lecia istnienia Krajowej Izby Gospodarczej. Jubileuszowa Debata Gospodarcza odbyła się dnia 19 lutego 2015 r. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, Wicepremier RP Janusz Piechociński, byli prezydenci Lech Wałęsa iAleksander Kwaśniewski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Prezes NBP Marek Belka i wielu innych przedstawicieli świata polityki, biznesu i mediów. Gościem specjalnym wydarzenia był premier Węgier Viktor Orbán.

Głównym punktem uroczystości 25-lecia KIG, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, była debata gospodarcza stanowiąca ocenę 25-lecia, wyrażoną z perspektywy ludzi, którzy odnieśli sukces gospodarczy w wolnej Polsce. Uczestnicy debaty spierali się, czy klucz do sukcesu zależy od własnej woli, czy też od możliwości, jakie stwarza rzeczywistość.

W trakcie wydarzenia zostały podpisane dwa ważkie dokumenty. Pierwszy z nich – oświadczenie z okazji 25-lecia transformacji sygnowane przez przedstawicieli najważniejszych organizacji pracodawców i przedsiębiorców – zawiera postulaty, których celem jest zmiana przepisów prawa podatkowego i inwestycyjnego, a także wzmocnienie polskiej klasy średniej. Z kolei celem „Paktu dla Innowacji”, którego sygnatariuszami byli: Ministerstwo Gospodarki, Polski Instytut Technologii, Krajowa Izba Gospodarcza i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, są przede wszystkim działania na rzecz praktycznej realizacji planów osiągnięcia pułapu 2.0% PKB GERD wydatków na badania i rozwój.
Podczas gali przyznane zostały specjalne odznaczenia – Złote Parasole za wybitne osiągnięcia na rzecz demokracji i wolności gospodarczej dla Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, a także – za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju gospodarki Węgier i budowy klasy średniej dla Viktora Orbána.

Krajowa Izba Gospodarcza, powstała w 1990 roku, jest największą niezależną organizacją biznesu w Polsce. Powstała w 1990 roku. Reprezentuje największą liczbę przedsiębiorców, łącząc ponad 150 organizacji biznesowych. Od początku istnienia misją KIG były działania na rzecz wsparcia innowacyjności i zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Reprezentuje ich interesy w relacjach z rządem, lokalnymi organami administracji państwowej, a także opiniuje projekty nowych uregulowań prawnych z dziedziny życia gospodarczego.